Fortunę za tulipany. Keukenhof w Holandii czII

W XV wieku na terenie Holandii nikt jeszcze nie słyszał o tulipanach. W tym okresie były już cenione na terenie Turcji. Przywędrowały tam z Seldżukami. Właśnie w Tienszanie na górskich łąkach byłą ojczyzna tulipanów.

Z Konstantynopola przybyły one razem z kupcami do Holandii. Pierwsze bulwy kwitły w Antwerpii około 1560 roku. Prawdziwa kariera zaczęła się już w wieku XVII, gdy tulipany stawały się coraz bardziej popularne. Można nawet powiedzieć, że zaczęło się prawdziwe szaleństwo na ich punkcie. W krótkim czasie cebulki bardzo mocno zyskały na cenie. Kosztowały niekiedy nawet tyle co dom.

Osoby, które potrafiły to wykorzystać zarabiały na takich cebulkach ogromne majątki. Najbardziej cenione były pstre tulipany, które miały zróżnicowane odcienie i tym właśnie zyskiwały w oczach kupujących. Doszło do sytuacji, w której kupowano cebulki za ogromne pieniądze zastanawiając się jaki będzie efekt w momencie, gdy zaczną się one rozwijać. W taki sposób rozwinęła się tulipanowa bańka spekulacyjna. Wszystko pięknie wyglądało do momentu, aż z wielkim hukiem ta bańka pękła i po kilku latach szaleństwa doprowadziła na finansowe dno wielu mieszkańców.

Nie zmieniło to jednak miłości holendrów do tulipanów. Ogród hrabiny zmieniał właścicieli, jednak między drzewami zawsze pojawiały się kwiaty. Na poważnie stał się on miejscem właśnie dla kwiatów po II Wojnie światowej, gdzie zaczęto przygotowywać pierwsze pokazy kwiatów w okresie wiosennym.

kwiatowy ogród Keukenhof - z królową na spacerze. Pomysł na ogród kwiatowy okazał się trafiony i z każdym rokiem rosła liczba prezentowanych kwiatów. Jednocześnie pojawiali się tam również znamienici goście z rodzin królewskich, którzy chcieli oglądać te wyjątkowe piękne ogrody. Na pewno w Keukenhof jest na co popatrzeć. Ponieważ na ponad 30 hektarch mamy milionowe liczby kwiatów ułożone piękne dywany. W sumie rozłożonych jest tam również 15 km ścieżek rowerowych, dlatego można łączyć zwiedzanie ogrodu ze swoją aktywnością fizyczną.

Keukenhof - ekologiczne inspiracje i weekendy tematyczne Obecnie na zewnątrz przygotowuje się również dodatki, które mają sprawić, że pobyt w okolicach ogrodu stanie się dla gości jeszcze bardziej atrakcyjny i wszyscy będą się tam czuli doskonale. Najbardziej wyczekiwane wydarzenie to parada kwiatów, która odbywa się w ciągu okresu, gdy ogród jest otwarty. Uczestniczą w niej liczne pojazdy, które są dekorowane kwiatami. To wyjątkowy moment, na który przyjeżdża bardzo wiele osób, które chcą zobaczyć piękne kwiaty. W tym momencie właśnie pojawia się również najwięcej gości w ogrodzi, co związane będzie oczywiście z wyjątkowością tej wielobarwnej, pięknej parady, która będzie w stanie każdego zachwycić.

 

O serwisie

Newsy i ciekawostki z branży kwiaciarskiej. Historia powstania tulipanowego handlu z Holandii oraz mnóstwo ciekawych informacji. 

Zapraszamy!
 

PARTNERZY PORTALU: 

www.ozpn-skierniewice.pl

Kontakt

kontakt@notkizokolicy.pl

Galeria