Cebulka tulipana za dom

Może mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale prawdopodobnie pierwsza bańka spekulacyjna była związana z tulipanami i wyjątkowym zainteresowaniem tymi właśnie kwiatami. Wtedy niektórzy jak mówili dochodziło do handlu wiatrem, ponieważ sprzedawano takie tulipany, które jeszcze nie były nawet posadzone.

To coś na kształt terminowych kontraktów. Ludzie kupowali cebulki tulipanów z określonym terminem ich realizacji z wcześniejszym ustaleniem określonej ceny. Spekulacja stała się dla nas codziennym zajęciem dla wielu ludzi. Zaczęto się zastanawiać co będzie wychodzić z konkretnej cebulki. Zaczęto obracać specjalnymi certyfikatami dostaw. Towar był tak naprawdę abstrakcją. Niekiedy gwarancja dostawy jednego dnia trafiała do kilku osób. Cena takich cebulek zdecydowanie rosła. Niektóre odmiany wyceniono tak wysoko, że były one w kosztach podobnych do ceny domu. Najwyższą cenę uzyskała cebulka Semper Augustus, która była warta 6000 guldenów.

Z jedną cebulką tulipana można było kupić masę różnych rzeczy. Bywały sytuację, że posiadanie jednej cebulki tulipana dawało możliwość uzyskania kredytu na wyjątkową kwotę. Był to czas, gdy największym zainteresowaniem cieszyły się chore kwiaty, które ze względu na nieregularnie skręcone kwiaty estetycznie budziły zachwyt. Jak to jednak w przypadku bańki spekulacyjnej dość szybko doszło do tego, że ta bańka pękła i te możliwości zyskiwania na tym rynku praktycznie od razu się skończyły. Jednego dnia okazało się, że kilka ofert na aukcji nie znalazło kupców i to już rozpoczęło następowanie kolejnych zdarzań po sobie. W ciągu kilku dni praktycznie cały rynek się załamał.

wartość cebulki tulipana Wydarzenie to doprowadziło do sytuacji, w której ludzie tak naprawdę całkowicie tracili swoje majątki. Paniczna wyprzedaż cebulek była nagła, nikt się nie spodziewał. Współcześnie już wiadomo, że ta tulipomania nie miała żadnego sensu i tak naprawdę była całkowitą abstrakcją i nie było szans, by na dłuższą metę się utrzymywała. Dla wielu jest to znak braku rozeznania i racjonalności u kupujących. Rynek napędza się bardzo szybko, ciekawe rośliny wzbudzają zainteresowanie, jeśli jedni chcą kupować to za nimi idą oczywiście kolejne osoby i w ten sposób rynek szybko się nakręca. Najrzadsze tulipany wzbudzały duże zainteresowanie, ponieważ był to taki okres, gdy ogrodnictwem jak się okazuje interesowało się rzeczywiście wielu Europejczyków.

To wszystko napędziło rynek i sprawiło, że było wiele zmian na nim. Bańka spekulacyjna tak naprawdę dostawała paliwo, na którym mogła się rozwijać i to rzeczywiście generowało możliwości dodatkowych zysków na tych wyjątkowych kwiatach. Z tego okresu mamy również różnorakie przypowieści. Jedna z nich opowiada o marynarzu, który wraca z rejsu i nie ma pojęcia o tym, że w kraju szaleje tulipomania. To sprawia, że dostrzega na statku coś co uznaje za cebulę i się nią częstuje, nie zdaje sobie sprawy z tego, że zjada coś wyjątkowego, jedną z rzadkich odmian tulipanów.

holenderska bańka tulipanowa Właściciel pojawia się na statku w momencie, gdy jego marynarz zjada cebulkę wartą więcej niż przez całe życie będzie w stanie zarobić. W innej historii anglik, który o kwiatach nie ma pojęcia rozcina jedną z cebulek nalężących do holenderskiego towarzysza. Jednocześnie dopiero potem dowiaduje się, że rozciął cebulkę, która była warta tyle, że można było kupić za nią dom umeblowany i gotowy do zamieszkania.

Czas tulipanów. Współcześnie w kwiaciarniach tulipan to już codzienność, kosztuje parę złotych i każdy może go kupić. Miłośc do tulipanów u Holendrów nie skończyła się w momencie, gdy pękła bańka. Tak naprawdę kwiat stał się dla nich bardzo ważny i dalej chętnie tworzą z niego piękne, kolorowe pola kwiatowe. Obecnie oferowane tulipany przez niektórych florystów są bardzo cenione, ale na pewno nie ma możliwości, by tulipomania sprzed kilku wieków do nas wrociła. Ludzie zdają sobie sprawę z rzeczywistej wartości tulipana i jest nam on oferowany w cenie takiej jakiej jest warty. Dostępność jest ogromna i każdego roku miliony tulipanów są wybierane przez kupujących kwiaty na całym świecie.

O serwisie

Newsy i ciekawostki z branży kwiaciarskiej. Historia powstania tulipanowego handlu z Holandii oraz mnóstwo ciekawych informacji. 

Zapraszamy!
 

PARTNERZY PORTALU: 

www.ozpn-skierniewice.pl

Kontakt

kontakt@notkizokolicy.pl

Galeria